BNP Paribas stawia na prąd z OZE

Centrala banku BNP Paribasfot. Mediateka BNP Paribas

Bank BNP Paribas podpisał umowę z firmą Respect Energy (dawniej TRMEW Obrót), na podstawie której 100% energii elektrycznej kupowanej bezpośrednio przez bank będzie pochodzić z elektrowni wodnych. Planuje także kolejne wieloletnie kontrakty na odbiór zielonej energii.

– „Respect Energy to jedyny polski dostawca energii mający w ofercie prąd pochodzący wyłącznie z odnawialnych źródeł. Widzimy, że nasza filozofia biznesu coraz częściej spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem klientów. Chcą oni korzystać z czystej zielonej energii i przyczyniać się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Cieszymy się, że od dziś, do grona naszych klientów dołącza tak istotna instytucja finansowa jak Bank BNP Paribas” – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Sebastian Jabłoński, prezes zarządu Respect Energy.

Respect Energy należy do wiodących, niezależnych podmiotów na rynku energetycznym. Spółka zajmuje się hurtowym handlem energią, pozyskiwaniem i sprzedażą energii z OZE, prawami majątkowymi oraz gwarancjami pochodzenia. Poza terenem Polski działa w Niemczech, Włoszech, Austrii, Szwajcarii i na Węgrzech. W ubiegłym roku jej obroty wyniosły niespełna 2,8 mld zł.

Dobry impuls do rozwoju

– „Jestem przekonany, że dobrze zaplanowane i realizowane działania na rzecz gospodarki niskoemisyjnej przynoszą nie tylko wymierne efekty ekologiczne, lecz także dają nowe impulsy do rozwoju gospodarczego i są ważnym elementem misji społecznej. Tak jest właśnie w naszym przypadku. Życzylibyśmy sobie by za naszym przykładem także inne firmy nie bały się sięgać po proekologiczne rozwiązania, które będą z pożytkiem nie tylko dla nich, ale dla całej planety” – komentuje Kazimierz Łabno, wiceprezes Zarządu Banku BNP Paribas odpowiedzialny za Obszar Operacji i Wsparcia Biznesu.

Kropla w morzu potrzeb

Jeśli BNP zacznie korzystać wyłącznie z energii pochodzącej z OZE, pozwoli to zredukować emisję CO2 o 15 tys. ton rocznie. Dzięki temu bank znacząco przyczyni się nie tylko do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, ale także obniży emisję dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów zawieszonych. Jest to kropla w morzu naszych potrzeb, ponieważ w Polsce nadal blisko 75% energii pochodzi z węgla.


Autorka: Klaudia Urban