Aplikacja, która usprawni ekologiczny obrót odpadami

Pojemniki na odpady, gospodarka odpadami

Specjaliści z branży odpadowej, sprzedaży oraz technologii i automatyzacji połączyli siły, aby stworzyć narzędzie ułatwiające kontakt osobom chcącym sprzedać, zutylizować, odkupić lub przetworzyć odpady. Wszystko to umożliwia innowacyjna aplikacja WasteMaster, która ma zrewolucjonizować polski rynek gospodarki odpadami.

Trzech menadżerów z wieloletnim doświadczeniem postanowiło stworzyć start-upową aplikację łączącą podmioty wytwarzające, odbierające i przetwarzające odpady. WasteMaster zapewnia darmowy dostęp do ogólnokrajowej bazy kontrahentów oraz do szerokiej gamy ofert, które są na bieżąco aktualizowane.

– „Każdy z uczestników rynku gospodarki odpadami może szybko i na równych warunkach publikować oferty – robiąc zdjęcie wystawianego odpadu i wprowadzając jego parametry, takie jak rodzaj i waga – oraz odpowiadając na oferty innych użytkowników. Aplikacja pozwala także na poznanie wysokości opłaty produktowej za wprowadzane odpady, a ratingi kredytowe, wszystkie informacje i dane, w tym ceny, są aktualizowane w  czasie rzeczywistym” – wyjaśnia Grzegorz Krasuski, odpowiedzialny za technologię współtwórca aplikacji WasteMaster.

Jakimi odpadami można zarządzać?

Używając aplikacji można sprzedać lub zutylizować odpady niekomunalne, podzielone przez jej twórców na 17 kategorii podstawowych i aż 400 szczegółowych. Wśród nich znajdują się m.in. odpady gumowe (jak np. zużyte opony), budowlane (np. gruz), drewniane, z tworzyw sztucznych, zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, złom stalowy, makulaturę, bioodpady, katalizatory oraz odpady chemiczne.

Komu ma służyć aplikacja?

WasteMaster to narzędzie, na którym mogą zyskać przede wszystkim przedsiębiorstwa odbierające oraz przetwarzające odpady (w tym prowadzące recykling), ale także firmy produkcyjne, budowlane, remontowe, rozbiórkowe i sprzątające. Niemniej, aplikację może pobrać każda osoba fizyczna chcąca np. pozbyć się gruzu budowlanego, starego sprzętu RTV i AGD lub zdemontować czy zezłomować samochód. Każdy w kilka chwil uzyska dostęp do pełnej oferty kontrahentów z całego kraju, będzie mógł łatwo porównać ceny oraz wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.

Odpowiedź na luki w rynku odpadowym

Polski rynek gospodarki odpadami jest rozdrobniony i często pozbawiony nowoczesnych technologii. Wiele firm działa bardzo tradycyjnie, preferując zapoznanie się z kontrahentem przed dokonaniem transakcji. Z tego powodu zazwyczaj wybierani są partnerzy działający w pobliżu, niekoniecznie proponujący najkorzystniejsze warunki oraz ceny.

Ponadto znalezienie odpowiedniej oferty i godnego zaufania przedsiębiorcy zajmuje dużo czasu. Do tej pory nie było krajowej, ogólnodostępnej oraz, przede wszystkim, aktualizowanej w czasie rzeczywistym bazy danych podmiotów zajmujących się gospodarką odpadami.

Twórcy WasteMaster wyszli temu naprzeciw tworząc nowoczesne narzędzie pozwalające łatwo i sprawnie wyszukać konkretnego oferenta, porównać oferty, wybrać najkorzystniejszą, a następnie błyskawicznie skontaktować się z danym podmiotem. Opcja ratingu kredytowego daje możliwość zweryfikowania rzetelności oraz wypłacalności wybranej firmy lub osoby fizycznej. Wszystko działa zgodnie z duchem czasu i w sposób przyjazny dla środowiska.

– „Krajowe i unijne regulacje w zakresie gospodarki odpadami kształtowane są w kierunku spełnienia przez firmy wytwarzające oraz przetwarzające odpady coraz bardziej restrykcyjnych norm środowiskowych oraz działań na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego”  – wyjaśnia Jakub Łańcucki, współzałożyciel i prezes spółki WasteMaster.

Najnowsza technologia pomoże w walce z czarnym rynkiem gospodarki odpadami dając szansę na wybicie się i rozwój również niewielkim, lokalnie działającym przedsiębiorstwom. – „Podejmowane są także wysiłki mające na celu ograniczenie szarej strefy na rynku odpadów. W ten trend wpisuje się nasza aplikacja, która, traktując wszystkich na równi, będzie szansą dla uczestników rynku obrotu odpadami” – dodaje Łańcucki.

Technologiczny przełom

Twórcy WasteMaster zgromadzili obszerne dane, z których wynika, że obecnie w Polsce działa minimum 100 tys. przedsiębiorstw uczestniczących w rynku odpadowym, a spośród nich mniej więcej 5-6 tys. to podmioty odbierające odpady. Dzięki technologii zostali oni zgromadzeni w jednym miejscu, dostając szansę na rozwój i umocnienie swojej pozycji w branży.

– „Dzięki naszej aplikacji wszystkie firmy otwarte na zmiany, które operują na rynku odpadów, otrzymają impuls do rozwoju i szansę na zwiększenie skali działalności, zyskując przy tym czas i pieniądze. Technologia sprawiła, że wiele rynków przeszło w ostatnich latach transformację i również na rynku odpadów aplikacja zwiększy efektywność sprzedaży, kupna oraz zagospodarowywania” – mówi Krzysztof Kowalski, lider projektu w zakresie gospodarki odpadami i strategii wdrożenia aplikacji, prokurent WasteMaster Sp. z o.o.

Własny Asystent Odpadowy

Podmioty wytwarzające oraz odbierające odpady doceniają nie tylko atrakcyjne ceny, ale także szybkość otrzymywania bogatego wachlarza ofert. Gwarancją zadowolenia jest więc funkcja Asystenta Odpadowego, w którą została wyposażona aplikacja. Ma ona maksymalnie usprawnić proces sprzedaży odpadów. Jeśli na dany surowiec nie znajdzie się chętny podmiot, użytkownik będzie mógł skorzystać z pomocy asystenta i dowiedzieć się gdzie w pobliżu może go najefektywniej zagospodarować.

– „Ta funkcjonalność ma za zadanie zwiększyć płynność obrotu, a tym samym satysfakcję z użytkowania aplikacji. Na początku uruchamiamy ją dla klientów biznesowych, ale jeśli funkcja się sprawdzi, to będziemy ją stopniowo rozszerzać na klientów indywidualnych” – tłumaczy Kowalski.

100 firm w 24 godziny

Po tygodniu od premiery na rynku, twórcy WasteMaster przygotowali podsumowanie. Wynika z niego, że aplikacja została bardzo dobrze przyjęta. Już w pierwszej dobie działania zarejestrowało się 100 przedsiębiorstw gospodarujących odpadami. Byli wśród nich liderzy wszystkich czołowych sektorów tego rynku. Po kilku dniach liczba ta znacznie wzrosła, a do zarejestrowanych użytkowników dołączyły również osoby fizyczne i firmy wytwarzające odpady. W tym momencie z narzędzia WasteMaster korzysta 250 małych, średnich oraz największych w kraju przedsiębiorstw gospodarujących odpadami.

Odpady warte milion

Pierwszy użytkownik zaczął korzystać z aplikacji już po dwudziestu minutach, a pierwszy duży klient korporacyjny po niespełna godzinie. Jak informują twórcy aplikacji, do tej pory najwyższa wartość wystawionych za jej pośrednictwem odpadów przekroczyła 1 mln zł.

Poza korporacjami i różnej wielkości przedsiębiorstwami swoje odpady wystawiają także  spółki komunalne. Projekt wzbudził zainteresowanie zarówno wśród właścicieli firm prowadzących działalność na terenie całego kraju, jak i działających w skali regionalnej.

Kowalski: – „Cieszy nas, że zaufały nam również firmy odpadowe działające lokalnie, które na co dzień zajmują się przede wszystkim obsługą osób fizycznych”.

Pierwsze 7 dni istnienia na rynku aplikacji pokazało, że trzeba ją rozbudowywać w kierunku zagospodarowania odpadów medycznych. Zaobserwowano duży odzew ze strony firm utylizujących ten szczególny rodzaj odpadów. W związku z tym i z panującą pandemią generującą znaczne ilości odpadów pochodzenia medycznego, spółka planuje znaczny rozwój tego sektora swojej działalności.

Dane z ostatniej chwili

Jak mówią twórcy aplikacji, zlecenia, które składają użytkownicy aplikacji WasteMaster, są bardzo zróżnicowane – zarówno pod względem ilości, jak i wartości wystawianych odpadów. Rekordowe dotychczas zapytanie zostało złożone przez jeden z zakładów gospodarki komunalnej i dotyczyło zagospodarowania odpadów biodegradowalnych o łącznej wielkości ponad 3 tys. ton. Z kolei najmniejsze zapytanie dotyczyło odbioru z warsztatu samochodowego 15 kg przepracowanego oleju silnikowego.

WasteMaster w TOP 10 aplikacji

Już po kilku dniach aplikacja WasteMaster znalazła się na szóstym miejscu w rankingu aplikacji dla firm, które najszybciej zyskują popularność w sklepie Google Play. W podstawowej wersji aplikację można pobrać całkowicie bezpłatnie. Chcąc pozyskać bardziej szczegółowe dane trzeba wykupić abonament za symboliczną kwotę. Na ten moment aplikację mogą pobrać użytkownicy systemu Android, a w najbliższych tygodniach ma być dostępna również na iOS.

 


Autorka: Klaudia Urban