Firmy wzywają ubezpieczycieli do zaprzestania ubezpieczania brudnej energii

elektrownia

Grupa około 60 amerykańskich przedsiębiorstw wezwała swoich ubezpieczycieli do zaprzestania ubezpieczania i inwestowania w producentów paliw kopalnych – donosi agencja Reuters. 

W jednym z listów, firmy takie jak producent sprzętu ogrodniczego Patagonia i producent lodów Ben & Jerry’s (z oddziału Unilever), wezwały amerykańskich ubezpieczycieli do zaprzestania ubezpieczania węgla, ropy naftowej i gazu.

– „Branża ubezpieczeniowa zabezpiecza i inwestuje w paliwa kopalne, o których wiadomo, że stanowią główną siłę napędową zmian klimatycznych. Jako klienci ubezpieczeniowi wyrażamy zatem chęć zapewnienia ochrony ubezpieczeniowej na rynku amerykańskim, która nie jest powiązana ze wspieraniem paliw kopalnych i aktywnie wspiera energię odnawialną” – oświadczyli.

Czarna lista

Jak informuje Krajowe Stowarzyszenie Komisarzy Ubezpieczeniowych amerykańscy ubezpieczyciele zgłosili prawie 7 bilionów dolarów w gotówce i zainwestowanych środkach.

American International Group Inc, Liberty Mutual [LBRTML.UL], Chubb Ltd, Axis Capital i Hartford Financial Services zostali niechlubnie wyróżnieni.

Według listu Chubb, Axis Capital, The Hartford i Liberty Mutual posiadają polisy pozwalające na ograniczenie lub zaprzestanie ubezpieczania paliw kopalnych. Mimo tego, nadal ubezpieczają brudne projekty.

Firmy unikają odpowiedzialności

Jak donosi rzecznik prasowy The Hartford, spółka ogłosiła politykę odchodzenia od węgla w grudniu. AIG zamieścił na swojej stronie internetowej informację, że nie komentuje publicznie decyzji o ubezpieczeniu konkretnych projektów, natomiast Chubb odmówił komentarza.

Presja na węglowe ubezpieczalnie

Od lat ekolodzy oraz firmy myślące o dobru nas wszystkich wzywają konwencjonalnych ubezpieczycieli by przestali ubezpieczać i inwestować w firmy wydobywające oraz spalające paliwa kopalne. Naciski wywierane są także na banki, by rezygnowały z dofinansowania spółek z udziałem paliw wysokoemisyjnych, takich jak węgiel i piasek roponośny.


Grupy lobbystyczne, jak np. Unfriend Coal zawzięcie przekonują do odejścia od finansowania i ubezpieczania inwestycji opartych na paliwach kopalnych. ­– „Pierwszych 10 ubezpieczycieli, którzy wycofali się z sektora węglowego, stanowili Europejczycy, ale niektórzy amerykańscy i australijscy ubezpieczyciele również przyjęli strategie odnośnie wyjścia z sektora węglowego” – informuje Unfriend Coal.

Ostatnimi towarzystwami ubezpieczeniowymi w Europie o aktywach powyżej 50 mld euro, które nie mają jeszcze żadnej polityki są polskie PZU oraz Lloyd’s of London.

– „Kryzys klimatyczny jest największym wyzwaniem, z jakim przyjdzie się zmierzyć polskiemu społeczeństwu i polskiej gospodarce. Jego negatywny wpływ na wszystkie sfery życia będzie z roku na rok narastał. Postawa PZU jest więc nie tylko krótkowzroczna, ale i niezwykle szkodliwa” – apeluje Kuba Gogolewski, ekonomista i aktywista Fundacji „Rozwój Tak – Odkrywki Nie”.

Więcej o nierozsądnych inwestycjach PZU pisaliśmy już na łamach Odpowiedzialnego Inwestora.


K.U.
Źródło: Reuters, Businesses call on U.S. insurers to ditch fossil fuel underwriting