Sprzątają ze świadomością. Akcje #trashtagchallenge podbijaja Polskę

fot. Witold Miklaszewski, EKO-UNIA

W ciągu 3 godzin uzbierali 250 kg śmieci nad Odrą. To efekt tylko jednej wyprawy w ramach cyklicznej akcji „SprzątaMY ze świadomością” we Wrocławiu. Akcja popularna w internecie jako „Trashtag challenge” podbija świat i dotarła także do Polski. Organizacje i różne grupy nieformalne spotykają się, by oczyścić z pozostawionych śmieci lokalne tereny.

W ciągu zaledwie 3 godzin udało się zebrać 6 worków odpadów zmieszanych, 13 worków tworzyw sztucznych, w tym 4 pozostawione grille, 16 worków szkła oraz 6 worków papieru. Łączna waga odpadów to w przybliżeniu 250 kilogramów. Najwięcej było szklanych butelek po piwie i wódce, ale nie były aż tak uciążliwe jak zbieranie kapsli i plastikowych nakrętek – są ich tam setki!

– wylicza Ewelina Panek ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, które współorganizowało taką akcję we Wrocławiu w ostatni weekend.

Oczyszczanie miasta jest możliwością spędzenia czasu na świeżym powietrzu w gronie przyjaciół w połączeniu z czynną ochroną środowiska.

Julia Rokicka, przewodnicząca Zielonych we Wrocławiu, kandydatka w wyborach do Parlamentu Europejskiego:

Od dawna organizujemy akcje sprzątania, jeszcze zanim #trashtagchallenge był tak popularny. Teraz w sezonie wiosenno-letnim będziemy organizować je cyklicznie. Już na dwóch pierwszych akcjach w tym roku udało się uzbierać łącznie około 70 worków z odpadami posegregowanymi do recyklingu: na Kępie Mieszczańskiej oraz między mostem Trzebnickim i Warszawskim. W ślad za nami idą inni mieszkańcy i dołączają kolejne organizacje, co nas bardzo cieszy.

SprzątaMY ze świadomością zdjęcie

Organizatorzy chcą by akcja była okazją do podjęcia dialogu na temat odpadów nieodpowiedzialnie pozostawianych przez mieszkańców, sposobu sortowania surowców do recyklingu oraz edukacji najmłodszych.

Podczas akcji nie tylko sprzątamy, ale i edukujemy nt. odpowiedniej segregacji odpadów. Ciągle liczymy jednak na to, że władze miasta przekażą odpowiedni budżet na zadbanie o porządek przez profesjonalne służby – dodaje Julia Rokicka.

SprzątaMY ze świadomością Wrocław


Źródło: materiały prasowe, EKO-UNIA