Trzeci numer „Odpowiedzialnego Inwestora”

Trzeci numer „Odpowiedzialnego Inwestora”

Witamy po wakacjach. Miło nam oddać w Państwa ręce nowy, jesienny numer „Odpowiedzialnego Inwestora”.

Jak zawsze, także i w tym numerze, skupiamy się na tematach, których mało w polskich mediach. W magazynie publikujemy głównie materiały z prestiżowych i opiniotwórczych źródeł anglojęzycznych. Staramy się, aby „Odpowiedzialny Inwestor” był obiektywnym źródłem fachowych, a jednocześnie zrozumiałych nie tylko dla grona specjalistów newsów. W niektórych przypadkach artykuły uzupełniamy komentarzami.

W magazynie łączymy interdyscyplinarne tematy z pogranicza gospodarki, ekonomii, energetyki, odpowiedzialności społecznej, a także klimatologii i ekologi. Chcemy ukazać zależności między rynkami finansowymi oraz spółkami, których działalność oparta jest na wydobyciu, spalaniu lub sprzedaży paliw kopalnych. Innymi słowy pokazujemy jaki mają związek zagadnienia inwestycyjne z ryzykiem dotyczącym inwestowania oraz planowania, a mianowicie ze zmianami klimatu.

Wrzesień upływa pod znakiem „Forum Ekonomicznego” w Krynicy. Bez wątpienia jest to największe wydarzenie o tematyce ekonomicznej w Polsce, przykuwające uwagę mediów. W tym roku to już 26 edycja. Po raz kolejny widać jednak, w jakim stopniu wydarzenie to zależne jest od instytucji państwowych. Dość symptomatyczne, a zarazem zaskakujące było, że tytułem Człowieka Roku uhonorowano premier Beatę Szydło. Wcześniej spekulowano, że Człowiekiem Roku zostanie wicepremier Mateusz Morawiecki. Minister Energii oświadczył, że po elektrowni w Ostrołęce rząd nie planuje dalszych elektrowni węglowych, a to oznacza prawdopodobnie, iż zdaje sobie sprawę z problemów z finansowaniem i opłacalnością tego typu inwestycji. W 2017 r. w Krynicy punktem centralnym, jeżeli chodzi o energetykę, był węgiel.

Trzeci numer „Odpowiedzialnego Inwestora”

Co znajdą Państwo w numerze? Na początek przyjrzymy się sytuacji energetycznej w Polsce. Prof. Jan Popczyk w swoim artykule przedstawia koncepcję transformacji energetycznej oraz wyjaśnia, dlaczego już teraz należy przygotować się do zmian regulacyjnych w Europie. Dowiemy się także, jaka jest kondycja polskiej energetyki oraz jak można ocenić decyzje polityczne odnośnie węgla w Polsce.

W jaki sposób zyskać na redukcji zanieczyszczeń? O odpowiedzialnym biznesie w polskich gminach, czyli o dbaniu o zdrowie i środowisko piszą autorzy z Fundacji #13.

Następnie zmieniamy optykę i przenosimy się na poziom europejski i globalny. Z wielu raportów wynika, że firmy wytwarzające energię elektryczną nie są bezpiecznymi produktami inwestycyjnymi. Do takich wniosków doszła międzynarodowa spółka inwestycyjna RobecoSAM ze Szwajcarii. Dowiecie się też państwo, dlaczego Komisja Europejska zatwierdziła węgierski plan na redukcję emisji dwutlenku węgla.

W magazynie kontynuujemy także wątek finansowania gospodarki węglowej przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Koalicja Unfriend Coal w najnowszym raporcie informuje, że towarzystwa bardzo wolno wycofują swoje udziały z sektora kopalnego. Do tej pory tylko AXA zaprzestała ubezpieczać firmy węglowe. Jest to o tyle dziwne, że zmiany klimatu, jakie powoduje spalanie paliw kopalnych, zwiększają częstość i wysokość wypłacanych odszkodowań, a to nie leży w interesie towarzystw ubezpieczeniowych.

Polecamy też artykuł o pozycji węgla w Wielkiej Brytanii. Wiele wskazuje, że kraj, gdzie rozpoczęła się rewolucja przemysłowa, jest jednym z pierwszych, który pożegna się z węglem. Opłacalność inwestycji węglowych drastycznie spadła po wprowadzeniu zmian regulacyjnych na poziomie krajowym i unijnym. Podobną sytuację obserwujemy obecnie w wielu innych krajach, np. w Chinach, gdzie odnotowano spadek inwestycji w energetykę węglową o 25%.

Crowdfunding w finansowaniu OZE? Okazje się, że to całkiem przydatne narzędzie. Przedstawiamy korzyści crowdfundingu dłużnego dla inwestorów oraz podmiotów realizujących projekty. Na koniec zamieszczamy artykuł na temat roli banków w rozwoju i wspieraniu zrównoważonej gospodarki.

Zachęcamy Państwa do czytania naszego magazynu w formie elektronicznej. Na stronie internetowej dostępne są aktualne i archiwalne artykuły. Warto być na bieżąco, dlatego polecamy obserwować nas na Facebooku i Twitterze.

Owocnej lektury,
Paweł Pomian
redaktor prowadzący