Słaby greenwashing ZE PAK nie przejdzie?

Zieloni Eksperci ZEPAK www.arekGMURCZYK.plfot. Arek Gmurczyk (www.arekGMURCZYK.pl)

Na zapranie brudów ZE PAK potrzeba mocniejszych i bardziej ekologicznych detergentów – mówią Zieloni Eksperci. 

O programie telewizji Polsat „Czysta Polska” pisaliśmy, kiedy członkowie Koalicji „Rozwój Tak-Odkrywki Nie” wystosowali list otwarty do Zygmunta Solorza-Żaka, głównego udziałowcy Polsatu, ale też ZE PAK, zespołu elektrowni opalanych węglem brunatnym oraz Kopalni Węgla Brunatnego Konin S.A.

W liście tym obywatele, w tym sąsiedzi omawianych kopalni i elektrowni, domagali się:

  1. Powstrzymania ekspansji kolejnych odkrywek i natychmiastowego wycofania wniosku o wydanie decyzji środowiskowej dla odkrywki Ościsłowo.
  2. Naprawienia szkód w środowisku spowodowanych przez przemysł wydobywczy, we współpracy z naukowcami, lokalnymi samorządami, instytucjami państwowymi i organizacjami społecznymi.
  3. Podjęcia uczciwego dialogu z poszkodowanymi – wypłacenia rzetelnych odszkodowań rolnikom za straty spowodowane osuszaniem pól uprawnych i zmniejszeniem wartości nabywczych nieruchomości oraz branży turystycznej, która upada w wyniku eksploatacji złóż węgla brunatnego.
  4. Ogłoszenia konkretnego planu szybkiego odejścia od wydobycia i spalania węgla oraz przestawienia istniejących mocy w elektrowniach PAK na inne, nieemisyjne paliwa.

Kiedy mieszkańcy Pojezierza Gnieźnieńskiego zobaczyli w telewizji reklamę Czystej Polski, po prostu się w nich zagotowało. Oto Polsat, powiązany z ZE PAK osobą Solorza-Żaka, przekonuje Polskę, że bycie eko jest proste i wystarczy, że KAŻDY będzie się zachowywał proekologicznie np. przez używanie „sukienek wielokrotnego użytku” czy „segregację śmieci”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

czysta polska i banka pryska #zaczynamodsiebie dziś koło kina Zdrowie 14.30-16.30 #happening #zieloni #eksperci

Post udostępniony przez Zieloni Eksperci (@zielonieksperci)

Ludzie przecierali oczy – czy naprawdę ta sama osoba, właściciel kopalni, która osuszyła rzekę Noteć i dziesiątki jezior oraz zapyla okolice odkrywki Drzewce, robi z siebie czołowego ekologa kraju? List otwarty najwyraźniej nic nie dał. Minęły miesiące, a kopalnia Ościsłowo nie znikła z planów koncernu. Nie poprawiła się też sytuacja z jeziorami, wyschniętą rzeką Noteć czy polami uprawnymi. Kopalnia odkrywkowa Tomisławice oraz kopalnia Drzewce wydobywają węgiel, mimo że powodują straty środowiskowe i nie pokrywają strat rolnikom z powodu suszy.

Podczas Obozu dla Klimatu w 2020 r. aktywiści zwracali uwagę, że program „Czysta Polska” to czysta hipokryzja. Co ciekawe ani telewizja Polsat, która cały czas emituje spoty „Czystej Polski”, ani ZE PAK nie zareagowały na uwagi kierowane ze strony społeczeństwa czy aktywistów względem hipokryzji uprawianej przez program  „Czysta Polska”. Co więcej, mimo przesłanego listu z postulatami, których realizacja uwiarygodniłaby cele programu „Czysta Polska”, Polsat kierował do różnych organizacji ekologicznych zaproszenie na udział ekspercki w kampanii „Czysta Polska”. Należy zadać pytania – czy twórcy programu nie są świadomi tego, że od dłuższego czasu obserwowani i wyśmiewani są przez aktywistów ekologicznych ze względu na hipokryzję, jaką uprawiają marketingowcy?

Zieloni Eksperci i wkracza „EKO-Bańka”

Skoro słowo pisane nie dociera do „macherów” programu „Czysta Polska, w ramach którego prowadzona jest akcja „ZaczynamOdSiebie”, to może dotrze do nich obraz? Twórca Programu „Czysta Polska” ani myśli o sensownej rekultywacji np. zbiornika nazwanego już „Polskimi Malediwami”, nie zamierza też zrezygnować z budowy kopalni Ościsłowo. Jednocześnie, słowami celebrytów, przekonuje społeczeństwo, że bycie eko jest proste i każdy z nas może „ZacząćOdSiebie”.

Dlatego grupa „Zieloni Eksperci”, tropiąca marketingowe triki różnych koncernów energetycznych i pokazująca w świetle dziennym nie-zaprane brudy takich firm jak właśnie ZE PAK postanowiła zaproponować Panu Solorzowi oraz twórcom programu „Czysta Polska” nową kampanię – „Eko-Bańka”. Bycie eko jest proste? Nie ma nic prostszego niż puszczanie eko-baniek, bo jeżeli pokolorujemy na zielono zwykłe bańki jadalnym, eko-barwnikiem, to eko-bańka musi się znaleźć w ofercie dobrych porad „Czystej Polski”. Zieloni Eksperci gwarantują, że puszczanie baniek jest jeszcze prostsze niż ubieranie „sukienek wielokrotnego użytku”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

#zaczynamodsiebie #programczystapolska #zielona #eko #bańka #kierunek #rekultywacja #

Post udostępniony przez Zieloni Eksperci (@zielonieksperci)

Zieloni Eksperci nie mogą pozbyć się wrażenia, że celebryci występujący dla „Czystej Polski” podejmują wielkie działania. Na ich twarzach maluje się duma, że oto chodzą do sklepu z torbą, segregują śmieci czy zakręcają kran, aby nie lać  wody podczas mycia zębów. Ten mały – ale jednak – trud widać na filmach, które prezentowane są społeczeństwu i które namawiają do takich eko-działań jak np. dwukrotne używanie tej samej kartki. Poważnie brzmią też słowa człowieka, od którego to wszystko się zaczęło:

Po co się męczyć?

Kampania/Oferta Zielonych Ekspertów jest odpowiedzią na eko-trudy i pomysły dnia codziennego, jakie podejmują celebryci np. wielokrotne użycie tej samej kartki.

Wiemy, że dla współczesnej młodzieży prezentującej się na Instagramie ekologia to wartość. Czy Zielona Eko-Bańka nie byłaby pięknym dodatkiem do naszego prostego, pełnego wyzwań eko-życia? Oto gwiazda Instagrama, aktorka w bluzie „Self Love” dumna z siebie, że wzięła udział w programie „Czysta Polska” przekonuje widzów telewizji Polsat, że „przez proste rzeczy można zmienić świat”. Dużo mówi o wodzie i zauważa, że do produkcji energii używane są „ogromne” ilości wody”…, ale że elektrownie i kopalnie ZE PAK osuszają jeziora i pola uprawne, to już chyba nie istotne. Podczas wypowiedzi aktorki, na filmie towarzyszącym jej wystąpieniu, możemy obserwować kominy elektrowni – czy to może ZE PAK należący do jej pracodawcy?

Dlatego właśnie na scenę wkraczają Zieloni Eksperci. Eko-Bańka jest zielona, nadaje się do spożycia, nie pryska tak szybko i jest zdecydowanie prostsza niż chodzenie do sklepu z jutową torbą. Ponieważ planowania odkrywki Ościsłowo końca nie widać, może warto, aby „Czysta Polska” zorganizowała w lesie w okolicy przeznaczonego do zniszczenia cmentarzyska kurhanowego liczącego 4,5 tys. lat piknik z zielonymi bańkami?

Eko-Bańka ma jeszcze inne zalety – pieniędzy na rekultywację brak, więc może produkcja zielonych baniek pozwoli uzbierać w czynie społecznym kasę na zasypywanie i rekultywację wyrobisk? Nie wiadomo czy Unia Europejska da – w końcu ZE PAK to prywatna firma. Dzięki Eko-Bańce hasło „ZacznijOdSiebie” zyskuje nowe znaczenie – poczujmy jak proste jest bycie „eko” a do tego zarabiajmy jeszcze grubsze miliony i przekażmy je na rekultywację.

Bez Eko-Bańki  „Czysta Polska” nie da rady !

Zieloni Eksperci czekają na Wasze zamówienie!

Oferta Zielonych Ekspertów 


Autorka: Hanna Schudy