Smog wciąż zabija tysiące ludzi. Zieloni chcą się tym zająć w Europarlamencie

Smog wciąż zabija tysiące ludzi. Zieloni chcą się tym zająć w EuroparlamencieNa zdjęciu od lewej: Robert Suligowski, Radosław Gawlik, Małgorzata Tracz, Piotr Drzewiecki, fot. materiały prasowe

„Rocznie w Polsce to jest 40-50 tysięcy ludzi, którzy przedwcześnie umierają ze względu na złą jakość powietrza”. Walka ze smogiem to główny postulat Wrocławskich Zielonych w ramach kampanii wyborczej Piotra Drzewieckiego do Europarlamentu. 

Rozpoczynając konferencję Posłanka Małgorzata Tracz powiedziała, że problemy środowiskowe w obszarze jakości powietrza są realnym wyzwaniem o czym świadczą twarde dane. Według Europejskiej Agencji Środowiska prawie 300 tysięcy osób przedwcześnie umiera z tytułu złej jakości powietrza w Unii Europejskiej.

– „Gdy ludzie słyszą Zieloni, to zazwyczaj myślą ekologia, przyroda, klimat. To są słuszne skojarzenia, bo te rzeczy są jednym z filarów naszego programu. Jako Europejscy Zieloni zabiegamy o to, by chronić bioróżnorodność w Europie, a także by odbudować te ekosystemy, które zostały zdegradowane. Jako Europejscy Zieloni dbamy także o to, aby Europa była wolna od zanieczyszczeń powietrza, wody, gleby, jedzenia. 300 000 osób rocznie umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Dlatego jako Zieloni w Parlamencie Europejskim będziemy dążyć do tego, aby podnieść standardy powietrza!” – mówiła Małgorzata Tracz.

“Nasz kandydat – Piotr Drzewiecki, naukowiec, fizyk atmosfery, ma konkretną koncepcję co zrobić by te standardy jakości powietrza w Unii Europejskiej podnieść” – wskazała posłanka.

Likwidacja kopciuchów to priorytet 

Piotr Drzewiecki, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie zawodowe w obszarze fizyki atmosfery, w ramach pracy na rzecz regionu Dolny Śląsk i Śląsk Opolski będzie zwalczać smog, zapewniając finansowanie ze środków i programów Unii Europejskiej o które będzie zabiegać. Dzięki tym działaniom w ciągu najbliższych 5 lat pomoże wyeliminować “kopciuchy” na Dolnym Śląsku i Śląsku Opolskim oraz zmniejszy obszary ubóstwa energetycznego.

Równolegle będzie starać się o zapewnienie łatwo dostępnej rzetelnej informacji o jakości powietrza. Chciałby także wprowadzenia ogólnoeuropejskiego darmowego certyfikatu jakości powietrza w handlu nieruchomościami. – „Pomogę wyeliminować kopciuchy na Dolnym Śląsku i Śląsku Opolskim. Równolegle będę starać się o zapewnienie łatwo dostępnej, rzetelnej informacji o jakości powietrza poprzez rozbudowę sieci obserwacyjno-pomiarowej. Kolejną częścią mojego programu będzie wdrożenie mojej autorskiej regulacji, którą nazywam Certyfikatem Jakości Powietrza w Obrocie Nieruchomościami” – deklarował Piotr Drzewiecki.

Smog zabija

Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, były wiceminister w Ministerstwie Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. podkreślił wagę problemu zanieczyszczenia powietrza w Polsce:

– “Rocznie w Polsce to jest 40-50 tysięcy ludzi, którzy przedwcześnie umierają ze względu na złą jakość powietrza. Na Dolnym Śląsku to jest około 2000 ludzi, w samym Wrocławiu to około 1000. To daje wyobrażenie o wyzwaniach i te działania, które proponuje Piotr są sensowne i zmierzają do eliminacji tych nieszczęść – śmierci, czy chorób.”

Konferencję zakończył Radny Miejski Wrocławia Robert Suligowski, podkreślając, że wybór Piotra Drzewieckiego to szansa na skuteczne zagwarantowanie środków europejskich na programy w obszarze jakości powietrza dla Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

– “Przed Wrocławiem ogromne wyzwanie. Między innymi dostosowanie się do dyrektywy budynkowej w nowym wydaniu. To oznacza miliardy złotych, które musimy wydać na odnawialne źródła energii, które musimy wydać na termomodernizację budynków. Musimy wreszcie wybudować sieć biogazowni, które będą zasilać nas w zieloną energię. W tym celu potrzebujemy w Parlamencie Europejskim osoby, która zadba o to, aby te środki do nas trafiły.” – stwierdził Suligowski.

“Piotr nie jest politycznym emerytem, nie wybiera się na cmentarzysko politycznych słoni, tylko osobą, która idzie walczyć o te pieniądze dla nas, abyśmy mogli zadbać o nasze zdrowie i bezpieczeństwo!” – dodał.

Piotr Drzewiecki to kandydat do Europarlamentu z listy Koalicji Obywatelskiej, Członek Rady Regionu Dolnośląskiego Zielonych. Fizyk atmosfery, lat 49, absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista zatrudniony w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym, w Zakładzie Modelowania Atmosfery i Klimatu. Współtworzył najważniejsze serwisy internetowe poświęcone atmosferze w Polsce, dotyczące prognozowania pogody, jakości powietrza i klimatu.


Źródło: EKO-UNIA / Zieloni