Będą walczyć z hałasem. Zaczynają od polityków

Będą walczyć z hałasem. Zaczynają od polityków

Samorządowcy z sześciu polskich miast staną przed wyzwaniem oceny własnej świadomości w zakresie ekologii akustycznej. Organizatorzy rozpoczynają bezprecedensowe ogólnopolskie badanie, które sprawdzi, czy lokalni politycy rozumieją problem zanieczyszczenia hałasem.

Instytut Ekologii Akustycznej (ORION Organizacja Społeczna) oraz inicjatywa Ekowyborca rozpoczynają ogólnopolskie badanie “Decybele Przyszłości”, które ma na celu zbadanie świadomości i zaangażowania samorządowców w walkę z zanieczyszczeniem hałasem.

Pierwsza edycja “Decybele Przyszłości” to więcej niż zwykła ankieta. To kompleksowy projekt, który ma na celu wydobycie prawdy o tym, jak poważnie samorządowcy traktują kwestię hałasu w przestrzeni publicznej. Badacze postawili przed sobą ambitne cele: zmierzyć poziom wiedzy decydentów, zidentyfikować ich świadomość zagrożeń akustycznych oraz zmobilizować do konkretnych działań.

Ankieta, która trafiła do prezydentów i radnych Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Krakowa, Poznania i Gdańska w dniu 18 listopada, składa się z kluczowych pytań odsłaniających kulisy podejścia władz lokalnych do problemu hałasu – drugiego największego zanieczyszczenia świata po zanieczyszczeniu powietrza. Samorządowcy zostali zaproszeni do odpowiedzenia między innymi na pytania o najbardziej uciążliwe źródła dźwięku w ich miastach, priorytetowe działania przeciwhałasowe oraz obecność tego tematu w ich programach wyborczych. Szczególnie istotne jest pytanie otwarte, które daje szansę na własną, pogłębioną refleksję nad obecnymi regulacjami prawnymi w tym zakresie.

– Zanieczyszczenie hałasem poważnie wpływa na bioróżnorodność, zdrowie i jakość życia obywateli, prowadząc do stresu, zaburzeń snu i chorób sercowo-naczyniowych. Dla budżetu państwa oznacza to straty gospodarcze związane z utratą produktywności i wyższe koszty opieki zdrowotnej. Akcja “Decybele Przyszłości” ma na celu zbadanie, jak duże jest zainteresowanie polityczne tym problemem w Polsce lokalnej  –  mówi Beata Borowiec, Ekowyborca.pl

Badanie “Decybele Przyszłości” to nie tylko diagnoza, ale przede wszystkim narzędzie zmiany społecznej, które może wywołać realny wpływ na jakość życia mieszkańców polskich miast. Po zakończonym badaniu zostanie opracowany raport statystyczny, który zostanie opublikowany na stronach organizatorów oraz rozesłany do lokalnych i ogólnopolskich mediów.

– Hałas to dziś niewidoczny, ale niezwykle groźny problem zdrowia publicznego, który wymaga systemowego podejścia – podobnie jak walka z zanieczyszczeniem powietrza. Badanie “Decybele Przyszłości” to nie tylko kompleksowa diagnoza stanu świadomości i gotowości do działania, ale także chcemy, aby było inspiracją do stworzenia spójnej i kompleksowej strategii przeciwdziałania zanieczyszczeniu akustycznemu, uwzględniając działania oddolne, samorządowe i centralne – komentuje Alan Gringe z Instytutu Ekologii Akustycznej.

Inicjatywie towarzyszą organizacje Akcja Ratunkowa dla Krakowa, EKO-UNIA, Miasto Jest Nasze, Podaruj Ciszę i Rodzice dla Klimatu.


Źródło: EKO-UNIA