Murale wiatrem malowane. Polskie miasta pokazują, że zielona energia ma ludzką twarz

Murale wiatrem malowane. Polskie miasta pokazują, że zielona energia ma ludzką twarzfot. Rafał Wojczal / mat.org.

W sercu Wielkopolski Wschodniej powstały murale, które łączą przyszłość z tradycją. Kleczew i Konin – dwa miasta związane z transformacją energetyczną – z dumą prezentują dzieła Karola Kobrynia. Artysta połączył nowoczesne turbiny wiatrowe z motywami ludowej sztuki, tworząc symboliczny hołd dla zielonej energii zakorzenionej w lokalnej tożsamości.

Kleczew – dawne miasto górnicze, ożywia swój krajobraz za pomocą nowych farm wiatrowych i słonecznych, a te z kolei poprawiają dochody gminy. Energia z wiatru jest na tyle ważna, że odsłonięcie muralu odbyło się podczas dorocznych Dni Kleczewa, zorganizowanych w weekend świętojański. Kleczewski mural znajduje się na budynku straży pożarnej przy ulicy Strażackiej, tuż obok ratusza. 

Murale wiatrem malowane. Polskie miasta pokazują, że zielona energia ma ludzką twarz

fot. Rafał Wojczal / mat.org.

– „Cała Wielkopolska Wschodnia, a w tym przede wszystkim gmina Kleczew, gdzie do niedawna funkcjonowała kopalnia, przechodzą transformację energetyczną. I ten mural ma być symbolem tego. Ma pokazać to, że zmieniamy się, to że idzie nowe, a jednocześnie nie zapominamy o tym, co było: o naszym dziedzictwie, naszej kulturze, naszej historii” – mówi Mariusz Musiałowski, burmistrz Kleczewa.

Konin: symbol zmiany i lider transformacji

W Koninie mural można znaleźć na ścianie bocznej budynku komunalnego przy ul. Ogrodowej 2. Konin, kolejne dawne centrum wydobycia węgla brunatnego, jest obecnie znany ze swojej postępowej transformacji energetycznej. Wschodnia Wielkopolska będzie pierwszym regionem w Polsce, który w 2026 r. odejdzie od węgla, m.in. dzięki wsparciu z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji UE.

– „Obie prace doskonale łączą tradycję z nowoczesnością, a Wielkopolska Wschodnia jest najbardziej zaawansowanym regionem Polski w kontekście czystej energetyki. Nie tylko jako pierwsza żegna się z węglem, jest też w czołówce regionów rozwijających odnawialne źródła energii. Mamy nadzieję, że wkrótce wyznaczy drogę innym regionom kraju, aby też mogły cieszyć się z korzyści, jakie zapewnia wytwarzana na miejscu czysta energia ze źródeł odnawialnych” – zauważa w rozmowie z Odpowiedzialnym Inwestorem Michał Zabłocki z Beyond Fossil Fuels.

Murale wiatrem malowane. Polskie miasta pokazują, że zielona energia ma ludzką twarz

fot. Rafał Wojczal / mat.org.

Na szczeblu ogólnokrajowym polski parlament pracuje nad uchwaleniem długo oczekiwanej nowelizacji ustawy wiatrowej, która mogłaby odblokować 84% wstrzymanych projektów lądowej energetyki wiatrowej i przynieść państwu dalszy znaczący wzrost gospodarczy. Oczekuje się, że nowelizacja spotka się ze sprzeciwem nowo wybranego prezydenta Karola Nawrockiego. Ale niezależnie od działań władz kraju, nie powstrzyma to mieszkańców miast takich jak Kleczew czy Konin, od korzystania z odnawialnych źródeł energii, napędzających transformację energetyczną.

 


Autor: Paweł Pomian