Stany Zjednoczone w połowie drogi do odejścia od węgla

elektrownia

Ameryka odchodzi od węgla. W sumie już 262 elektrowni można zaliczyć do historii. Pod koniec 2017 r. Luminant Energy ogłosił wyłączenie dwóch elektrowni w Texasie, jednych z największych oraz najbardziej zanieczyszczających w centralnej części stanu. Oznacza to, że od 2010 do końca 2017 r. ponad połowa z wszystkich elektrowni w Ameryce została wyłączona. Pozostało jeszcze 261 obiektów.

To przełomowa informacja w działaniach na rzecz czystego powietrza oraz wody w skali kraju. Jednocześnie wiadomość ta jest istotna dla ochrony zdrowia publicznego. Od 2010 r. kampania mająca na celu zamykanie starych elektrowni prowadzona przez Sierra Club, Beyond Coal Campaign i ponad sto innych organizacji, przyczyniła się do zapobieżenia około 7029 przedwczesnych zgonów, 10 906 ataków serca czy 116 043 ataków astmy. Pod koniec 2017 r. Luminant ogłosił, że zamyka Sandow Power Plant w Milam County, w stanie Texas, oraz Big Brown Power Plant w Freestone County, również w Texasie. Były to elektrownie zaliczane do najbardziej zanieczyszczających w kraju. Big Brown zajmowała niechlubne 5. miejsce w rankingu na „najbrudniejsze” amerykańskie elektrownie.

Pomimo federalnych starań, aby zaspokoić życzenia firm czy giełdy na Wall Street, które zarabiają na węglu, energia odnawialna jak wiatr czy słońce szybko wypierają kosztowne i zanieczyszczające elektrownie węglowe w całych Stanach Zjednoczonych. Pokazuje to, że założenia transformacji energetycznej są realizowane. Aż 14 elektrowni węglowych ogłosiło zakończenie działalności w 2017 r. Co ciekawe, wyłączanie elektrowni odnotowywane jest obecnie, za rządów Donalda Trumpa, częściej, niż wcześniej w trakcie 6 ostatnich lat za administracji Baracka Obamy.

Na tym nie kończą się dobre strony kampanii. Sierra Club wraz z partnerami prowadzą proaktywne działania mające na celu rozwój polityk i programów, które pomogą pracownikom sektora paliw kopalnych w znalezieniu dobrej pracy w sektorze czystej energii. Bruce Nilles, dyrektor Sierra Club’s Beyond Coal Campaign, skomentował dotychczasowy sukces:

„Dzięki ruchom oddolnym działającym w każdym miejscu Stanów Zjednoczonych, zarówno Amerykanie jak i amerykański biznes sami przyznają, że chcą czystej energii, a nie brudnego węgla. Trzeba zaznaczyć, że omawiany Sukces jest wynikiem wielu lat pracy na terenach gmin, powiatów i miast w całej Ameryce. Nie chodzi już teraz wyłącznie o walkę o czyste powietrze – równie ważna jest też współpraca z pracownikami branży. Chodzi o ich pracę oraz o korzyści ekonomiczne dla miejsc, które wcześniej opierały się na energetyce konwencjonalnej. Transformacja nie może być przegraną dla pracowników, a teraz nadszedł czas, aby potraktować ten temat poważnie, ponieważ jak na razie z Waszyngtonu płyną sprzeczne informacje. Dla węgla nie ma powrotu w energetyce. To technologia z XIX w. stworzona na rozwiązywanie problemów z XIX w. Zamknięcie elektrowni w Texasie oznacza nieodwołalnie punkt zwrotny na drodze do celu jakim jest czysta energia w 100%. Jest to też odpowiedź na wyzwania, jakie stawia przed nami kryzys wywołany zmianą klimatu”.

W odpowiedzi Michael Brune, dyrektor generalny Sierra Club wydał następujące oświadczenie:

„Dzisiaj nie pytamy już, kiedy zastąpimy brudną energetykę Ameryki, ale jak szybko. Możemy albo ignorować rzeczywistość, że społeczeństwo wybrało czystą energię zamiast węgla, albo możemy wykorzystać chwilę, by ukształtować tę niedającą się zatrzymać transformację. Jeśli wybierzemy pierwszą drogę, będziemy trzymać się przestarzałego i zabójczego źródła energii przez kilka lat dłużej, co zaszkodzi naszym społecznościom i naszej planecie. Jeśli jednak dokonamy rozsądnego wyboru, będziemy budować zdrowszy świat, w którym wszyscy będą mieli dostęp do czystej energii i wysokiej jakości miejsc pracy”.

Z kolei Michael Bloomberg, specjalny wysłannik sekretarza generalnego ONZ ds. miast i zmian klimatycznych, który ogłosił, że kampania Beyond Coal dostała kolejne 64 mln dolarów, wydał następujące oświadczenie:

„Przekroczenie poziomu 50% zamkniętych elektrowni przed terminem w tym samym niemal czasie, gdy administracja Trumpa ogłosiła nowe starania o dotowanie przemysłu węglowego mówi wiele o tym, kto prowadzi i wygrywa wojnę z węglem. Amerykanie, nieważne czy ze stanów demokratycznych czy republikańskich, żądają energii, która jest tania i czysta. I co więcej, coraz łatwiej jest spełnić ich oczekiwania”.


Tłumaczenie: Hanna Schudy
Artykuł: Bruce Nilles, America is Halfway to Moving Beyond Coal, Beyond Coal Campaign, 13 października 2017 r.