OFE zbyt mocno inwestują w energetykę węglową

Otwarte Fundusze Emerytalne zbyt mocno inwestują w energetykę węglową, co nie służy korzystnym zmianom w klimacie, zgodnym z postanowieniami porozumienia klimatycznego w Paryżu – mówili przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Na początku lutego odbyła się konferencja w Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej, w której wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych. Fundacja „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA oraz Fundacja Inicjatyw Strategicznych „Instrat” zorganizowały konferencję, poświęconą analizie zaangażowaniu OFE w paliwa kopalne w rok po podpisaniu porozumienia klimatycznego w Paryżu.

„Rok po podpisaniu porozumienia klimatycznego większość OFE nie tylko nie podjęła kroków, by zredukować swoje zaangażowanie w spółki węglowe, ale wręcz część to zaangażowanie zwiększyła. Zaangażowanie w spółki, których działalność oparta jest na produkcji, wydobyciu i spalaniu paliw kopalnych jest dużo większa co pokazuje przykład zaangażowania OFE w PKN Orlen” – tłumaczył Jakub Gogolewski, ekonomista z Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”.

Zdaniem organizacji niektóre z funduszy zbyt mocno inwestują w energetykę węglową, co nie służy redukcji emisji gazów cieplarnianych, zgodnej z postanowieniami porozumienia klimatycznego. Według przedstawionych danych najbardziej zaangażowane w spółki węglowe są Otwarte Fundusze Emerytalne zarządzane przez  Nationale Nederlanden, Aviva i PZU „Złota Jesień”. Pod względem procentowym są to fundusz emerytalny PekaO, PZU i Nationale Nederlanden.

Zaangażowanie w spółki wydobywające i sprzedające węgiel ma też przełożenie na powstawanie smogu w Polsce, gdyż spółki węglowe sprzedają gospodarstwom domowym bezpośrednio bądź poprzez pośredników także muły, floty i miały, które przyczyniają się do zdecydowanego pogorszenia jakości powietrza.

Jakub Gogolewski:

„Niektóre z funduszy mają duże portfele spółek węglowych, najbardziej zaangażowanych w sprzedaż najgorszych i najbardziej „smogotwórczych” gatunków węgla”.

Wymienił w tym kontekście m.in. Jastrzębską Spółkę Węglową. Zwracał też uwagę, że OFE to fundusze, którym powierzamy nasze przyszłe emerytury, więc nie powinny obstawiać spadku jakości życia, a taki jest skutek inwestowania w spółki węglowe.

„To bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie, choć to fundusze emerytalne, które mają w teorii je zabezpieczać” – podkreślił Jan Zygmuntowski z Fundacji „Instart”.

Wg organizacji, zdecydowanych liderem jeżeli chodzi o redukcję zaangażowanie w spółki węglowe jest Allianz OFE. Jeżeli weźmiemy pod uwagę paliwa kopalne, węgiel i OFE na prowadzenie wychodzi holenderski AEGON N.V. Allianz zaś zajmuje drugą pozycję, dalej PKO Bankowy i Generali.

„Aktywa jakie kupują OFE nie wpływaja na ich rentowność, natomiast wpływaja na zdrowie społeczeństwa. Nikt przecież nie obliguje OFE, by inwestowały w spółki energetyczne” – tłumaczył Zygmuntowski.

 


Paweł Pomian
redaktor prowadzący